Francouzský koláč
Víte, co je to quiche? Už jste o něm určitě slyšeli nebo na něj narazili, a pokud ne, tak vězte, že jde o skutečnou lahůdku. Pod tímto „zvláštním“ názvem se skrývá francouzský koláč z křehkého těsta, který dnes můžete připravit na tisíc způsobů, přičemž ten nejznámější z nich jsem zkusila upéct i já. Jak se mi slaný koláč povedl, sledujte v dalším díle Víkendového vaření!
Datum publikace článku
Nejstarším z receptů na quiche je slavný lotrinský, který pochází z města Nancy ve Francii, kde ho v 16. století upekl místní pekař z chlebového těsta. Od té doby se mnohé změnilo, takže pro něj nemusíte chodit do žádného pekařství, můžete si ho jednoduše můžete upéct doma.
Na quiche lorraine pro 4 osoby si připravte: 200 g hladké mouky, 100 g másla, 1 celé vejce a špetku soli, rukolu, 1 červenou cibuli.
Na náplň: 6 plátků anglické slaniny, 5 vajec, 350 g crème fraîche nebo 200 ml 40% smetany ke šlehání a 150 ml mléka, 150 g sýra ementálského typu, špetku muškátového oříšku, sůl a pepř.

Křehké těsto
V míse smíchejte prosátou mouku se studeným máslem nakrájeným na kousky a zpracujte na drobenku. Po spojení másla s moukou přidejte rozšlehaná vejce a rychle zpracujte v těsto – čím déle budete hníst, tím bude těsto tužší, což není žádoucí. Dejte do lednice na hodinu odpočinout zabalené v mikrotenové fólii.



Připravte si keramickou nebo jinou formu s vroubkováním o průměru 24 cm a těsto vytlačujte prsty od středu směrem do stran. Nezapomeňte těsto vytlačit až nahoru do krajů. Dno těsta propíchejte vidličkou, vyložte pečicím papírem a fazolemi, které papír zatíží, aby se těsto nenafouklo. Dejte péct do předem vyhřáté trouby na rozpálený plech při 200 stupních Celsia na 10 minut. Těsto dostane od rozpáleného plechu tepelný šok a dno nebude navlhlé. Po deseti minutách odstraňte papír a pečte ještě dalších 10 minut.


Vynikající náplň
Připravte si slanou náplň. Slaninu pokrájejte na kusy a dejte na pánev opražit – můžete přidat i trochu oleje, pokud není dostatečně prorostlá. V míse smíchejte vejce se strouhaným sýrem a crème fraîche nebo tuto francouzskou tučnou smetanu nahraďte „naší“ smetanou ke šlehání a mlékem. Dochuťte muškátovým oříškem, solí a mletým pepřem. Přidejte opečenou slaninu, nalijte na předpečený koláč a dejte zapéct do trouby na dalších 40 minut při 180 °C. Po vyjmutí z trouby nechte koláč dojít a nejlepší je servírovaný ještě teplý. Výborný je s rukolou a kolečky červené cibule.


Jak na crème fraîche?
U nás se tato lahůdka prakticky nedá sehnat, nejvíce podobný výrobek na českém trhu je extra hustá zakysaná smetana se 30 % tuku – Chef de créme. Ale existuje jednoduchý recept, jak si ji připravit snadno doma! Postačí vám 250 ml smetany ke šlehání a 2 lžíce podmáslí. Obě ingredience smíchejte, vlijte do sklenice a přikryjte. Nechte na teplém místě – kolem 23 stupňů stát 24 hodin, než směs zhoustne. Promíchejte a uskladněte v lednici. Vydrží asi týden.


Tipy a triky od Markéty:
- Lotrinský koláč pochází z východní části Francie a patří k Francii asi jako pizza k Itálii. Do původního koláče patří chlebové těsto, které se dnes nahrazuje tím křehkým, a crème fraîche, já jsem ale použila tučnou smetanu. Pokud se chcete přiblížit původní verzi, sáhněte po téhle dobrotě.
- Máte raději zdravější těsta? Zkuste ho připravit z 250 g špaldové mouky, 125 g másla, 100 ml ledové vody a špetky soli. Postupujte stejně jako u klasického těsta. A tip pro ty, kteří nemají tolik času nebo se jim nechce dělat s těstem – použijte klasické listové.
- Po upečení by měl být povrch těsta zezlátlý a ne úplně ztuhlý. Vlivem zbytkového tepla ještě dojde. Výborný je teplý, ale i studený.
- Na quiche můžete použít jakoukoli jinou náplň. Výborná kombinace je s kozím sýrem a hruškami nebo s lososem, smetanou a bylinkami.
- Podávejte s dobrým bílým vínem a čerstvým jednoduchým salátem.