Květákové recepty
Lahodné, zdravé a velmi rychlé? To jsou pochoutky z květáku! Samozřejmě jím můžete vylepšit jakýkoli zeleninový pokrm – polévku či nákyp. Sám o sobě ale také na stole dovede potěšit v různých úpravách. Je libo řízeček, placička či polévka?
Datum publikace článku
Už sám název napovídá, že se jedná vlastně o úpravu květenství. Stejnou parádu může dělat v květináči, ve váze nebo na záhonu či v talíři. Už méně je o něm známé, že podobně jako zelí či brokolice kromě vitaminů a minerálů obsahuje látku, která upravuje DNA natolik, že zabraňuje rakovinnému bujení. V našich zeměpisných podmínkách je stejně prospěšný, jako třeba v Asii sója. Pro nás je ale důležité to, že květák alias karfiol výborně chutná.
Květáková polévka
Odkrojíte zelené části a rozebrané růžice květáku omyjete a dáte vařit do vývaru nebo spolu s masoxem. Až se růžice rozpadají, okořeníte muškátovým květem – ten se má s květákem nejraději, opepříte, můžete pokmínovat a zahustíte buď zakysanou smetanou s rozkvedlanou hladkou moukou, nebo vůbec nezahušťujete a jen po odstavení z plotny vmícháte rozkvedlané vejce. Bohatě posypete čerstvě nasekanou petrželkou.
Jednoduchý obalovaný květákový řízek
Větší růžice květáku krátce předvaříte a namočíte buď v klasickém trojobalu, nebo v těstíčku, které můžete zpestřit kořením (paprika, bylinky...). Smažíte ze všech stran jako řízek, podáváte s brambory ochucenými máslem, tatarkou a zeleninovým salátem.
Tip: Do těstíčka můžete přidat oblíbený nastrouhaný sýr.

Květákové placky
Růžice květáku uvaříte doměkka a v míse je promačkáte vidličkou. Osolíte, opepříte, přidáte muškátový květ a podle množství jedno nebo dvě vejce. Zahustíte strouhankou a bohatě zasypete zelenými bylinkami. Ze vzniklé hmoty tvarujete placičky, které ještě po povrchu obalíte ve strouhance a z obou stran osmažíte v rozpáleném oleji. Podáváte s brambory a tatarkou, nebo s kečupem a jen s chlebem, s rajským salátem... Upozorňuji, že se jich sní nebývalé množství za tepla i za studena.
Jiné placičky
Květákové růžice uvaříte téměř doměkka, necháte okapat a rozmačkáte vidličkou. Osolíte, vmícháte tři žloutky, tři lžíce hrubé mouky a jemně vmísíte ušlehaný sníh ze tří bílků. Bohatě posypete posekanou petrželkou nebo pažitkou a lžící kladete placičky do rozpáleného oleje. Vidličkou je ještě lehce připlácnete, z obou stran osmažíte dozlatova a podáváte s bramborami nebo jen chlebem, s tatarkou, kečupem... zmizí i za studena.
Omeleta z květáku
Ve dvou deci mléka rozmícháte dva žloutky, osolíte a dochutíte strouhaným zázvorem. Zašleháte 170 g hladké mouky, až vznikne jemné těstíčko, do kterého přidáte prášek do pečiva. Lehce vmícháte sníh ze dvou bílků a ze vzniklé hmoty smažíte z obou stran palačinky. Ty naplníte květákem podušeným na másle, dozdobíte rajčaty a podáváte samotné nebo s brambůrky.
Mňam krokety
Polouvařený květák rozmačkáte vidličkou, přidáte tři větší uvařené jemně nastrouhané brambory, housku předem namočenou v mléce, dva syrové žloutky, sůl, pepř, muškátový květ a dohustíte strouhankou. Na prkénku poprášeném moukou tvoříte kulaté krokety, které namočíte do ušlehaných bílků a obalíte ve strouhance. Smažíte a podáváte se zeleninovým salátem.

Květákový nákyp
Pečlivě očištěný a omytý květák vcelku povaříte, aby byl měkký, ale ne rozvařený. V hrnci potom mezi jednotlivá květenství vložíte uzený sýr a plátky uzeného masa nebo cikánské pečeně. Toto celé zalijete bílou bešamelovou omáčkou s rozkvedlanými žloutky: na mírném plameni necháte rozpustit lžíci másla, vymícháte na něm zápražku z hladké mouky, ředíte mlékem a za stálého míchání provaříte. Teprve po odstavení vmícháte dva žloutky, znova rozmícháte a přelijete na květák. Naplněný květák necháte asi 20 minut zapéci a podáváte s novými brambory.
- Předvařené růžičky květáku zlehka opepříte a zasypete kostičkami rozškvařené slaniny (už příliš nesolte). Z másla, mouky a mléka provaříte světlý bešamel, ve kterém rozpustíte asi 10 dkg strouhaného sýra (podle chuti eidam, niva...), osolíte, opepříte, necháte zlehka vychladnout a vmícháte dva žloutky. Omáčkou přelijete květák, ještě posypete strouhaným sýrem a dalších 40 minut zapékáte.
- Do nákypu můžete vmíchat drobně posekanou šunku nebo šunkový salám.
Květákový mozeček
Květenství karfiolu povaříte v osolené vodě do poloměkka, smažíte na pánvi na rozpáleném tuku spolu s cibulkou, osolíte, okmínujete. Do květáku vmícháte podle množství – asi tři předem rozšlehaná vejce a mícháte, dokud patřičně nezhoustne. Můžete opepřit, dochutit muškátovým květem, zasypat posekanou petrželkou. Podávejte s brambory nebo s pečivem, případně s tatarkou.
Květák s vůní Indie
Větší množství oleje (4 polévkové lžíce) rozehřejete, vsypete dvě lžičky kmínu a dvě chilli papričky. Restujete, až kmín zezlátne. Přisypete dvě lžičky koriandru a lžičku kurkumy, ve kterých smažíte drobné kostky ze čtyř brambor, až to celé bude zlátnout. Teprve teď vložíte růžičky středního květáku, osolíte, pár minut osmažíte a podlijete deci vody. Za stálého promíchávání provaříte 15 minut, přidáte 250 g bílého jogurtu a ještě provaříte do zhoustnutí. Indové si ještě posypou kořením garam masala a doplní rýží. Pro nás je výborné jako samostatný pokrm, maximálně se salátem.
Nejen masem živ jest člověk. Zeleninové dobroty vám dodají energii i potřebné živiny a navíc jsou vítanou jarní změnou na vašem jídelníčku. Věřte, že třeba květákové placičky vám budou záhadně mizet podobně jako masové medailonky. Udělejte doma radost vaším květinovým – květákovým menu